Civic election candidates in the capital region

Nominations received as of the close of the nomination period Friday at 4 p.m. The declared list of candidates will not be released until after the withdrawal deadline Oct. 17.

For more information on who is running, check the municipal websites or go to election2014.civicinfo.bc.ca.

article continues below

* Indicates a councillor running for either councillor or mayor, or an incumbent trustee

** Indicates an incumbent mayor who is running again

Municipal councils

Central Saanich

Mayor

Jack Mar

David Shebib

Ryan Windsor*

Councillors (6 seats)

Alicia Cormier*

Christopher Graham

John Hannam

Carl Jensen*

Zeb King*

Baldev Lalli

Susan Mason

Tex Moodey

Shawn Munro

Niall Paltiel

Bob Thompson

Colwood

Mayor

Carol Hamilton**

Frank Kennedy

David Shebib

Robin Stanbridge

Councillors (6 seats)

Lilja Chong

Darryl Clark

Cynthia Day*

Paul Devito

Stephen Huneck

Natalia Lebedynsky

Gordie Logan*

Duane MacNeill

Rob Martin*

Robb Marty

Jason Nault

Terry Trace

Esquimalt

Mayor

Scott Attrill

Barb Desjardins**

John Ducker

David Shebib

Councillors (6 seats)

Meagan Brame*

Beth Burton-Krahn

Lynda Hundleby*

Rod Lavergne

Olga Liberchuk

Susan Low

Bob McKie*

Tim Morrison*

Brenda O’Connor

Mark Salter

David Schinbein

Josh Steffler

Highlands

Mayor

David Shebib

Ken Williams*

Councillors (6 seats)

Leslie Anderson

Ann Baird

Gord Baird

Karen Burns

Sherry Clayton

Marcie McLean*

Bob McMinn

Karel Roessingh*

Langford

Mayor

Stewart Young**

David Shebib

Councillors (6 seats)

Pauline Adams

Paul Barber

Denise Blackwell*

Dustin Finerty

Mark McInnes

Grant McLachlan

Andrew Mollon

Jim Munro

Timothy Power

Matthew Sahlstrom*

Lanny Seaton*

Winnie Sifert*

Lillian Szpak*

Roger Wade*

Metchosin

Mayor

Ed Cooper

John Ranns**

David Shebib

Councillors (4 seats)

Bob Gramigna*

Moralea Milne*

Andy MacKinnon

Anne Richmond

Karen Watson

Kyara Kahakauwila

Chris Moehr

North Saanich

Mayor

Alice Finall**

Dorothy Hartshorne

Peter Miller

David Shebib

Councillors (6 seats)

Dunstan Browne*

Heather Gartshore

Conny McBride*

Jack McClintock

Craig Mearns*

Geoff Orr

Steve Pearce

Celia Stock*

Jack Thornburgh

Murray Weisenberger

Oak Bay

Mayor

Cairine Green*

Nils Jensen**

David Shebib

Councillors (6 seats)

Hazel Braithwaite

Tom Croft

Heather Holmes

Sigurd Johannesen

Michelle Kirby*

Jan Mary Mears

Kevin Murdoch*

Tara Ney*

Joan Russow

Andrew D. Stinson

Eric Wood Zhelka

Saanich

Mayor

Richard Atwell

Frank Leonard**

David Shebib

Councillors (8 seats)

Susan Brice*

Judy Brownoff*

Vic Derman *

Paul Gerrard*

Fred Haynes

Marsha Henderson

Rebecca Mersereau

Dean Murdock*

Shawn Newby

Colin Plant

Vicki Sanders*

Nichola Wade*

Leif Wergeland*

Sidney

Mayor

Don Amos

Steve Duck

Cliff McNeil-Smith

Steve Price*

David Shebib

Councillors (6 Seats)

Michael Barwick

Rosemarie (Romi) Bongers

Erin Bremner

Tim Chad*

Barbara Fallot

Sheilah Fea

Melissa Hailey*

Bob Jones

Mervyn Lougher-Goodey*

Cam McLennan

Colin Plint

Peter Wainwright

Sooke

Mayor

Herb Haldane*

David Shebib

Maja Tait*

Councillors (6 seats)

Jeff Bateman

Bev Berger*

Justin Hanson

Rick Kasper*

Ebony Logins

Brenda Parkinson

Kevin Pearson*

Kel Phair

Kerrie Reay*

Mark Whiteson

Victoria

Mayor

Stephen Andrew

Rob Duncan (Changes the Clown)

Ida Chong

Dean Fortin**

Riga Godron

Lisa Helps*

Jason Ross

David Shebib

Councillors (8 seats)

Marianne Alto*

Saul Andersen

Jonathan Carroll

Christopher Coleman*

Steve Filipovic

Hilary Groos

James Harasymow

Ian Hoar

Ben Isitt*

Erik Kaye

Jeremy Loveday

Margaret Lucas

John Luton

Gordon MacKinnon

Pam Madoff*

Ryan A. Moen

Sean Murray

Jeffrey Olafson

Andrew J. Reeve

Paul Edward Servos

Justin Stephenson

Douglas Stewart

Charlayne Thornton-Joe*

Geoff Young*

View Royal

Mayor

Brian Burchill

David Screech*

David Shebib

Councillors (4 seats)

Mark Brennan

Wesley Kennedy

Ron Mattson*

Heidi Rast*

John Rogers*

Aaron Weisgerber

School trustees

School District 61, Greater Victoria (9 seats)

Nicole Duncan

Tom Ferris*

Bev Horsman*

Elaine Leonard*

Edith Loring-Kuhanga*

Ruth MacIntosh

Diane McNally*

Deborah Nohr*

Peg Orcherton*

Rob Paynter

John Rizzuti

Jordan Watters

Ann Whiteaker

School District 62, Sooke (7 Seats)

Donald Brown*

Arthur (Russ) Chipps

Doris Gulmans

Wendy Hobbs*

Benula Larsen

Stephanie Longstaff

Melissa McConnell

Ravi Parmar

Jan Peever

Robert Phillips*

Neil Poirier*

Denise Riley*

Timothy Rud

Dianna Seaton*

Trudy Spiller

Dean Sutton

Margot Swinburnson*

Sarah Wilson

School District 63, Saanich (7 Seats)

Saanich

Wayne Hunter*

Victoria Martin

Kerry Steinemann

Central Saanich

Nancy Borden

Pat Bryant

Nick Claxton*

Tim Dunford*

Sidney

Allan Collier

Jason Price

Jim Standen*

North Saanich

Robert Marty

Barb Menzies*

Elsie McMurphy

School District 64, Gulf Islands (7 seats)

Jocelyn Ferguson

Anna Herlitz

Shelley Lawson

Kenneth Lee

Nancy Macdonald

May McKenzie*

Susanne Middleditch*

Jan Nicol

Rob Pingle*

John Wakefield

Neal Wilkinson

Read Related Topics

© Copyright Times Colonist

Find out what's happening in your community.

Most Popular